1933, 19 sierpnia, Charków – Oświadczenie aresztowanego Bolesława Skarbka do przewodniczącego GPU USRR W. Balickiego, w którym przyznaje się do dokonanych „przestępstw” i wyraża zgodę na współpracę ze śledczymi.

 

Do przewodniczącego GPU USRR

W. A. Balickiego

od Bolesława Szackiego-Skarbka

 

Oświadczenie

 

 

            Będąc aresztowanym przez organy GPU przeanalizowałem całą swoją przeszłość i drogę występku, którą szedłem. Oświadczam, że moje aresztowanie uważam za jak najbardziej właściwe. Wstąpiłem do partii nie zarzuciwszy całkowicie drobnoburżuazyjnej i nacjonalistycznej ideologii z pepeesowskimi naleciałościami. Skierowało to mnie na drogę kontrrewolucyjnych praktyk.

1. W 1919 r. zostałem powiadomiony przez Bieniewskiego o nadchodzącym upadku peowiackiego podziemia.

2. Pracując w sztabie „Zachodniego Frontu”, skutkiem braku ochrony tajnych dokumentów, dopuściłem się kradzieży danych towarzyszy działających w polskim podziemiu, co skończyło się rozbiciem organizacji w Kowlu i rozstrzelaniem wielu komunistów.

3. Nie wykazywałem właściwej reakcji na działalność kontrrewolucyjnych elementów.

4. Za mną, jak za kurtyną, skrywała się działalność wrogich elementów.

5. W trakcie mojej działalności partyjnej służyłem za przykrywkę dla działalności wrogich elementów.             

6. Doszło do tego, że zezwalałem wrogim elementom przenikać do aparatu, które tam prowadziły swój proceder.

 

            Jednocześnie uważam za konieczne oświadczyć, że w ostatnim czasie odstąpiłem od swoich dawnych poglądów, co biorąc pod uwagę okoliczność, że szczerze wyznałem wszystkie dokonane przez siebie przestępstwa, najważniejsze jest to, że całkowicie wyrzekam się swoich peowiackich przekonań.

            Stwierdzając to, oświadczam jednocześnie, że udzielę wszelkiej pomocy, celem najpełniejszego wykrycia dokonanych przeze mnie przestępstw, jak również wskazania innych osób prowadzących działalność kontrrewolucyjną, dlatego zupełnie dobrowolnie przystępuję do złożenia zeznań.

 

B. Skarbek-Szacki

[podpis odręczny]

 

19 sierpnia 1933 r.

 

Oryginał, rękopis w języku rosyjskim.

DACO, fond 8840, op. 3, spr. 3297, k. 8-8.

 
 

Powrót