1934, 31 stycznia, Winnica – Memorandum Okręgowego Wydziału DPU USRR w Winnicy o przebiegu śledztwa w sprawie podolskiej filii POW.

 

31 stycznia 1934 r.

 

ściśle tajne

seria „K”

 

Dokładna informacja nr 7 o przebiegu śledztwa w sprawie POW.

 

            Tajny oddział polityczny GPU w Winnicy zlikwidował okręgową filię Polskiej Organizacji Wojskowej na Podolu, posiadającą szereg silnych rejonowych ośrodków, punktów oporu w byłych miastach okręgowych lub punktach strategicznych.

            W sprawie POW aresztowano około 80 osób, wśród których do chwili sporządzenia tychże danych, w stosunku do 50 zakończono śledztwo. 10 aresztowanych zwolniono z aresztu, innych dziesięciu przekazano do specjalnego oddziału celem dalszego prowadzenia śledztwa. W trakcie śledztwa ujawniono 466 członków POW.

            Grupy POW istniały w 24 rejonach, w tej liczbie najsilniejsze grupy były skoncentrowane w Winnicy – 52 osoby, Płoskirowie – 55, Starokonstantynowie – 104, Gródku – 33, Antoninach – 36, Berdyczowie – 22, Teofipolach – 37, Szepetówce – 38, Połonnym – 30, w rejonie tywrowskim – 7, w Sławucie – 7.

            Spisy osób wytypowanych do zeznań były badane i większa ich część w obecnym czasie została już sporządzona.

 

Historia Organizacji

 

            W śledztwie wykazano, że proces formowania Polskiej Organizacji Wojskowej na Podolu poczynając od 1919 r., przebiegał dwutorowo. Ostatecznie została ona sformowana w 1929 r. Pierwsza droga to lokowanie kontrrewolucyjnych grup wywiadowczych przez pracowników polskiego wywiadu: [Antoniego] Kaweckiego, [Władysława] Jakuszewskiego i [Wacława] Jaroszyńskiego[i]. Druga droga to tworzenie grup nacjonalistycznych, przedzierzgniętych w oddziały POW zgrupowane pod naczelnym kierownictwem – Szpak, Gold[ii], Grygorowicz[iii], Snadzki[iv] i inni.

***

            W roku 1919 polskie organy wywiadowcze przerzuciły na tyły Armii Czerwonej wielu oficerów i inteligentów, a także szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego – członków POW, celem prowadzenia działalności wywiadowczej, dywersji i aktów terrorystycznych.

            Spośród aresztowanych przez nas członków POW: Wacław Jaroszyński i [Michał] Szostak[v] zostali przerzuceni na Ukrainę przez polskie organy wywiadowcze, a po traktacie ryskim pozostali na terytorium USRR.

W 1921 r. osoby te nawiązały kontakt z rezydentami i odpowiedzialnymi pracownikami II oddziału Polskiego Sztabu Generalnego, którzy polecili im przystąpić do tworzenia grup POW wśród ludności polskiej na Ukrainie.

I tak Jaroszyński skontaktował się z pułkownikiem Polskiego Sztabu Generalnego – Antonim Kaweckim, który w latach 1921-1923 dokonał wielu przepraw na Ukrainę Radziecką.

Antoni Kawecki w Starokonstantynowie i w okolicach tworzy grupy POW, które instruowane są przez jego brata Stanisława Kaweckiego[vi] oraz Jaroszyńskiego. Oprócz Antoniego Kaweckiego, do organizowania i kierowania grupami POW z Polski przybył brat Antoniego Kaweckiego – Jan (patrz zeznania W. Jaroszyńskiego i Antoniego Kaweckiego).

W latach 1920-1932 Wacław Jaroszyński, Stanisław Kawecki, wespół z innymi osobami wciągniętymi przez nich do POW stworzyli na terytorium starokonstantynowszczyzny, berdyczowszczyzny i humańszczyzny wielką siatkę szpiegowską. Zebrane materiały przekazywane były zwykle Antoniemu Kaweckiemu.

Były oficer wojska polskiego Władysław Jakuszewski, pracownik wywiadu polskiego w latach 1922-1924 wielokrotnie przechodził do wsi Mały Łazuczyn, gdzie wspólnie z ojcem i bratem – Aleksandrem Jakuszewskim[vii] stworzył kilka grup, które skontaktował z Antonim Kaweckim.

W 1929 r. również, naczelnik wywiadu w Korcu przy współudziale członka POW – pracownika polskiego wywiadu – [Jana] Olszewskiego wciągnął do działań wywiadu nauczyciela szkół polskich – [Wilhelma] Balickiego, który objął dowodzenie wielu grup w okolicy Starokonstantynowa, i wespół z Żaczkiem (dyrektorem szkoły polskiej w Starokonstantynowie) dostarczał kierownikowi wywiadu koreckiego – Maciejewskiemu materiały na temat sytuacji jednostek wojskowych w Starokonstantynowie, działalności UNR w Nowogrodzie Wołyńskim, o budownictwie wojskowo-strategicznym w strefie przygranicznej itp.

Jednocześnie Balicki i Żaczek rozwinęli działalność związaną z tworzeniem grup partyzanckich POW. Ten kierunek działalności POW inspirowany był zza granicy przez Polaków, z tworzącej się na Podolu POW, na czele której stoi kijowska centrala POW.

Jeszcze w 1926 r. Wacław Jaroszyński i Aleksander Jakuszewski skontaktowali się z kierownictwem POW w Kijowie, w osobach Skarbka, Politura, Snadzkiego, Zalewskiego[viii] i innych (patrz zeznania Jaroszyńskiego i Jakuszewskiego).

W 1931 r. Jaroszyński nawiązał kontakt ze Snadzkim, a następnie z [Henrykiem] Turżańskim[ix] – członkami Podolskiego Ośrodka POW. W latach 1932-1933 Balicki i Żaczek nawiązali kontakt z kierownictwem POW w osobie Grygorowicza.

Równolegle z działalnością POW pod bezpośrednim kierownictwem zagranicy, poczynając od lat 1923-1924 w Winnicy, Płoskirowie, Berdyczowie, pod wpływem aktywu POW z Kijowa, zauważa się zjednoczenie grup nacjonalistycznych od początku prowadzących działalność nacjonalistyczną.

W Winnicy w skład takiej grupy wchodzą: Szpak – członek KP(b)U, były członek PPS, Grygorowicz – członek KP(b)U, były członek RSDRP (Mienszewików), Strutyński – były członek KP(b)U, który obecnie odbywa karę w łagrze, skazany w 1927 r. z art. 54-6, Filipowski, były członek KP(b)U, siostra którego w 1926 r. zesłana została za nacjonalistyczną propagandę, Gold – bezpartyjny, były oficer austriacki i inni.

Grupa ta, składająca się z ludzi o wspólnych poglądach, chociaż jeszcze nie była organizacją w pełnym tego słowa znaczeniu, usiłowała wprowadzić tu swych członków tak, aby pod jej wpływem znalazły się podstawowe ośrodki guberni winnickiej, tzn. znajdujące się na Podolu. W latach 1927-1928 liczba członków tej polskiej nacjonalistycznej grupy znacznie się zwiększyła i rozpoczęła prowadzić politykę polonizacji ludności ukraińskiej, przez zakładanie szkół polskich we wsiach ukraińskich, a także polskich rad wiejskich itp.

Jednocześnie poszczególni członkowie tej grupy, jak Wojciechowski, zajęli się działalnością wywiadowczą, będąc osobiście związanymi z pracownikami II oddziału Polskiego Sztabu Generalnego, bądź członkami POW w Kijowie (patrz zeznania Grygorowicza z 16 12 i 05 01, a także Golda).

Pod koniec 1928 r. Skarbek informował Grygorowicza o istnieniu na Ukrainie silnej Polskiej Organizacji Wojskowej i zaproponował by stanęli na czele jednoczących się, istniejących już nacjonalistycznych grup, celem sformowania ich w jedną, mocną organizację. Do pomocy Grygorowiczowi, na jego prośbę do Winnicy przerzucono szereg osób, w tym Snadzkiego, Skrydlewskiego i Pakulskiego[x].

Rzeczywistym organizatorem i inicjatorem ośrodka POW od chwili przyjazdu do Winnicy był Snadzki, który przybywając jeszcze w Kijowie często tu przyjeżdżał, celem podtrzymywania łączności z istniejącą organizacją oraz osobistego dowodzenia poszczególnymi grupami.

I tak Snadzki bywał w okolicach Winnicy kilkakrotnie w 1932 r, i wielokrotnie w 1933 r., przy czym ostatni jego przyjazd nastąpił tuż przed aresztowaniem. W 1929 r. Snadzki, Grygorowicz, Pakulski oraz wciągnięci do POW: Turżański i [Kazimierz] Jankowski[xi] stworzyli okręgowy ośrodek POW na Podolu.

Jednakże do 1932 r. proces tworzenia okręgów administracyjnych ośrodka winnickiego POW przebiegała zasadniczo w granicach okręgu winnickiego, dochodzi tylko do kontaktów z niezależnymi, w rzeczywistości kierowanymi z centrum (w Kijowie), filiami POW (płoskirowską, berdyczowską, szepetowską, starokonstantynowską). W tym okresie ciążą one w stronę kijowskiego ośrodka POW, od którego otrzymują wsparcie w ludziach, którzy ukończyli polskie uczelnie pedagogiczne w Kijowie (patrz zeznania Grygorowicza, Jankowskiego i Turżańskiego).

Oprócz ośrodka POW na Podolu, wielu członków związanych z ośrodkami POW w Kijowie, Charkowie i Moskwie działa niezależnie od miejscowych filii POW wypełniając samodzielne zadania.

W trakcie śledztwa został zdemaskowany przez nas tego rodzaju emisariusz, członek KP(b)U – Widawski, który – jak zeznaje Grygorowicz – powiązany był bezpośrednio z ośrodkiem POW w Kijowie i prowadził obserwację działalności ośrodka POW na Podolu (według określenia Grygorowicza „był dla nas swoistą centralą”).

Większość członków organizacji, bezpośrednio powiązanych z lokalnymi ośrodkami, prowadziło działalność wywiadowczą (patrz zeznania Grygorowicza z 5.01).

Działalność podolskiego ośrodka POW, prowadzona była w kierunku:

a) tworzenia powstańczych grup i przygotowanie powstania,

b) działalności szpiegowsko-wywiadowcza i działalność w RKKA,

c) uzbrajania organizacji,

d) szkodnictwa na froncie kulturalnooświatowym,

e) szkodnictwa na wsi.

Aż do momentu zlikwidowania POW w okręgu winnickim zdążyła ona stworzyć swe grupy w 24 rejonach:

1) płoskirowskim,

2) starokonstantynowskim,

3) winnickim,

4) grodeckim,

5) antonińskim,

6) berdyczowskim,

7) teofipolskim,

8) szepetowskim,

9) tywrowskim,

10) chmielnickim,

11) barskim,

12) machnowskim,

13) dunajeweckim,

14) połońskim,

15) jarmolinieckim,

16) berszadzkim,

17) tulczyńskim,

18) kazatyńskim,

19) bracławskim,

20) lityczewskim

21) żmeryńskim,

22) izjasławskim,

23) sławuckim,

24) kamieniecko-podolskim.

            W wielu rejonach istniało 10 i więcej grup POW. Działały one w poszczególnych wsiach, przedsiębiorstwach i szkołach. I tak przez nas wykryte grupy powstańcze.

 

1.

Winnica

18 grup

2.

Płoskirów

15 grup

3.

Starokonstantynów

14 grup

4.

Szepetówka

12 grup

5.

Połonne

10 grup

6.

Berdyczów

9 grup

7.

Antoniny

7 grup

8.

Gródek

5 grup

9.

Teofipole

3 grupy

 

            Jak już wyżej wspomniano, zdemaskowaliśmy 466 członków.

Komórki POW opanowały rejony przygraniczne jak również niektóre strategiczne punkty na tyłach, mających za zadanie rozłożenie działalności Armii Czerwonej podczas polskiej interwencji.

Punkty takie stworzone zostały w Starokonstantynowie, Płoskirowie, Szepetówce, Berdyczowie, Gródku, Koziatyniu i Żmirowce.

Tworzenie grup powstańczych i komórek, werbowanie do POW, prowadzone było również wtedy, gdy szereg członków POW, w tym członkowie kierownictwa, zostali aresztowani. Pokreślić należy prężną działalność prowadzoną przez członka POW W[ilhelma] Balickiego, który stał na czele kierownictwa organizacji powstańczej w rejonie baranowskim.

Organizacja baranowska POW specjalizowała się w organizowaniu ucieczek kułaków z miejsca zsyłki i wciągania ich w ten sposób do organizacji, przy czym część z nich kierowana była za granicę celem uzbrojenia i przeszkolenia do działalności dywersyjnej.

Część zwerbowanych kułaków pozostawała na terytorium Ukrainy Radzieckiej prowadząc przygotowania do powstania zbrojnego, werbując nowych członków do organizacji oraz gromadząc dla niej broń i niezbędny ekwipunek (patrz zeznania A. Eysmonta, P. Peredenki, Olszewskiego i Balickiego).

Znaczną uwagę, szczególnie w latach ostatnich, przywiązywano do działalności wojskowo-wywiadowczej, gdyż Podole stanowić miało ośrodek działań wojskowych w przypadku agresji państw zachodnich.

W tej dziedzinie szczególnie wyróżniała się organizacja POW w Starokonstantynowie. Wraz z przyjazdem pod koniec 1930 r. do Starokonstantynowa – Żaczka, dowódcy oddziału rezerwy, została szeroko rozwinięta działalność POW w oddziałach II dywizji.

Celem przeniknięcia do oddziałów Armii Czerwonej POW wykorzystywała wszystkie możliwe sposoby, jak np.: osobiste znajomości członków aktywu organizacji z dowództwem II dywizji, wykłady w sztabach i szkołach pułkowych, dowództwa armii czerwonej, przebywanie na wszelkiego rodzaju ćwiczeniach itp.

Podstawowym celem, który w pierwszej kolejności stawiała sobie organizacja było wyszukanie w oddziałach Armii Czerwonej Polaków o poglądach antyradzieckich, jak również Ukraińców niezadowolonych z polityki władzy radzieckiej na wsi i wciąganie ich do POW.

Z członków POW pełniących służbę w Armii Czerwonej tworzono grupy, które powinny były dostarczać organizacji informacji o charakterze szpiegowskim, tj. przekazywać materiały o dyslokacji sił zbrojnych, pomagać w przerzutach broni i przygotowywać powstanie.

W starokonstantynowskim garnizonie członek POW – Pańczuk, zwerbował do organizacji dowódcę ósmej eskadry pułku kaukaskiego – Cokla. Natomiast Żaczek wciągnął do organizacji niższych dowódców pułku artylerii – Moczarskiego i Rydkolesa. Rozpracowany przez nich został również dowódca pułku artylerii Witkowski, dowódca batalionu Zinowiew, oficer gospodarczy Malinowski, dowódca plutonu Burkenin.

Do POW Balicki zwerbował kierownika klubu ósmego kaukaskiego pułku – Szlachetko, dowódcę pułku mechanicznego – Sierotę, lekarza weterynarii kaukaskiego pułku – Rebrowa. Rozpracowywano celem wykorzystania i otrzymywania materiałów wojskowo-wywiadowczych Omelanenkę, Fomina, Jegorowa i Abramowa.

Członek POW Petruszewski wciągnął do organizacji młodszych dowódców – Lituńskiego, Marczewskiego, Sitnickiego. Rozpracowany został także lekarz wojskowy – Kiryjenko.

Oprócz bezpośredniej działalności w armii, POW usiłowała przeniknąć do pomocniczych instytucji wojskowych, wojskowych komisji uzupełnień i OSO.

I tak na przykład w staro-konstantynowskiej Komendzie Wojskowej zwerbowano do POW Gembę i młodszego urzędnika Pawłowskiego, również w rejonowym zarządzie OSO zwerbowani zostali: instruktor wojskowy, były oficer, Radowicz, pracownik Bukarewicz oraz były instruktor wojskowy Zajączkowski.

W całej strukturze POW na Podolu, ze składu rejonowych kierownictw POW wytypowany został człowiek do obowiązków którego należała działalność w Armii Czerwonej i wypełnianie zadań wojskowo-wywiadowczych.

W trakcie śledztwa zdemaskowano następujące osoby prowadzące działalność wojskową i wywiadowczą:

 

w Winnicy

dowódca plutonu Gorodyski

w Starokonstantynowie

Żaczek i Balicki

w Płoskirowie

Niemijski

w Szepetówce

Paszyński

w Berdyczowie

[Jan] Wilczyński[xii] i [Marian] Brzozowski[xiii]

w Koziatynie

Skorniewski

 

Skorniewski, jako że w ostatnim czasie przebywał w Koziatynie, gdzie miał przygotować pewną ilość dywersantów i to zadanie – jak zeznaje Grygorowicz – wykonał (patrz zeznania Żaczka).

Przeniknięcie w szeregi Armii Czerwonej dało organizacji możliwość zorganizowania działalności wywiadowczej i tak na przykład starokonastantynowska grupa POW swą działalnością objęła nie tylko garnizon starokonstantynowski, ale również płoskirowiski i nowogródzko-wołyński, gdzie zasadniczo zlokalizowane były oddziały kawalerii i artylerii.

Razem z rozpoznaniem sytuacji w oddziałach Armii Czerwonej, prowadzona była intensywna działalność wywiadowcza w celu rozpoznania zmobilizowanych osób, transportu, wyposażenia strefy przygranicznej na podstawie materiałów i planów mobilizacyjnych Komendy Wojskowej i organizacji OSO.

Nie mniej szczegółowo studiowano stan polityczno-ekonomiczny w strefie przygranicznej i nastroje polityczne ludności, szczególnie polskiej.

Odnotować należy, że działalność wojskowo-wywiadowcza w Nowogródku Wołyńskim i okolicach, kierowana była przez starokonstantynowską filię POW, na czele której stał Wilhelm Balicki. Działalność swoją prowadził on przy współudziale członka POW – Piotra Tunickiego[xiv], buchaltera UNR-99, tworząc sieć szpiegowską w zarządzie UNR, w skład której wchodzili: Studziński, Nowicki, Zawadzki – księgowi w UNR, technik Stefanowicz, planista Halwin, kreślarz Hołog i rachmistrz [Medard] Olszewski[xv].

Sieć szpiegowska POW finansowana była przez defensywę korecką (zeznania Balickiego, Tunickiego i innych).

Członek kierownictwa POW w Płoskirowie [Paweł] Titow (Waliszczak)[xvi] został zwerbowany przez polski wywiad w 1925 r. i przerzucony przez POW na terytorium ZSRR, celem przygotowania powstania, działalności wojskowo-wywiadowczej. Miał zadanie, zlecone przez moskiewski ośrodek POW, wysyłać materiały szpiegowskie do członka POW – Szafrańskiego, celem dalszego przekazania Witkowskiemu.

Zebrane materiały Titow wysyłał do Moskwy (patrz zeznania Titowa).

W latach 1931-1932 bezpośredni kontakt z polskim wywiadem odbywał się przez Biełozerkę. Realizowała go płoskirowska grupa POW. Materiały otrzymywane z Kijowa od księdza A. Kobecia i nauczyciela Szostaka za pośrednictwem kurierów a także bezpośrednio przez Szostaka były przerzucane do Biełozerki skąd trafiały w ręce wywiadu.

W drugą stronę dostarczano z Polski ulotki i polecenia odnośnie dalszej działalności (zeznania Szostaka).

Śledztwo wykazało, że działalność wojskowo-wywiadowczą w Płoskirowie prowadził także nauczyciel – członek KP(b)U – Niemijski, który związany był z kierownikiem gospodarczym sztabu dywizji, członkiem POW – Krakowiakiem (zeznania Titowa i Grygorowicza).

Materiały szpiegowskie, zebrane przez dowódcę plutonu 68 – Gorodeckiego w Winnicy, trafiały do Snadzkiego, a w dalszej kolejności do odpowiedniej instancji (zeznania Grygorowicza i Pakulskiego).

Snadzki przekazywał do Polski materiały wywiadowcze od grupy starokonstantynowskiej, przy czym ostatni raz Żaczek przekazał Snadzkiemu materiały w 1933 r. niedługo przed aresztowaniem Snadzkiego.

Tym sposobem zlokalizowaliśmy pięć kanałów przez które odbywał się kontakt z Polską, Polskim Sztabem Generalnym oraz defensywą w Ostrogu i Korcu:

1) przez kijowski ośrodek POW za pośrednictwem Snadzkiego,

2) za pośrednictwem moskiewskich członków POW – Witkowskiego i Szafrańską,

3) przez organizację podolską. W Małym Łazuczynie w rejonie teofipolskim, gdzie mieszkała rodzina Jakuszewskich, których syn – Władysław, w przeszłości oficer wojska polskiego a obecnie pracownik defensywy w Ostrogu, stworzył szereg komórek. Kontakt Jakuszewskich z komórką wywiadu w Ostrogu prowadzony był jeszcze do niedawna.

4) łączność z Polskim Sztabem Generalnym w osobie pułkownika Kaweckiego odbywała się za pośrednictwem Wacława Jaroszyńskiego, Stanisława Kaweckiego, Aleksandra Jakuszewskiego, a także dzięki przeprawom samego Kaweckiego na terytorium Ukrainy Radzieckiej.

5) łączność z Polskim Sztabem Generalnym w osobie naczelnika defensywy w Korcu – Maciejewskiego utrzymywana była przez członka POW – Wilhelma Balickiego, który za pomocą kurierów organizacji – Jana Olszewskiego, Mariana Eysmonta[xvii], J[uliana] Tunickiego[xviii], przesyłał materiały wywiadowcze oraz, drogą zwrotną otrzymywał dyrektywy dotyczące dalszej działalności, jak również pieniądze na tą działalność (patrz zeznania Grygorowicza, Pakulskiego, Titowa, Szostaka, Balickiego, Żaczka, Olszewskiego, Tunickiego i innych).

W celu przygotowania powstania zbrojnego kierownictwo organizacji wyznaczyło człowieka odpowiedzialnego za uzbrojenie POW. Człowiekiem takim był H. A. Turżański – nauczyciel, bezpartyjny, opracowujący jednocześnie plan powstania zbrojnego.

Organizacja wykorzystywała wszystkie możliwości celem zdobycia broni, wykorzystując inne organizacje działające legalnie, jak np. koła strzeleckie OSO, na czele których stali członkowie POW, jak np.; Godnicki w Winnicy, Radowicz w Starokonstantynowie. Wykorzystywano muzea w Winnicy, Berdyczowie, gdzie pracował członek POW – Wymoczański, w Płoskirowie, gdzie planowany był magazyn broni. Zabiegi te przerywane były aresztowaniami członków POW. Organizacja planowała wykorzystanie do swych celów broni Związku Łowieckiego oraz z pomieszczeń, wyższych i średnich szkół wojskowych jak również broni będącej w posiadaniu członków Partii.

Oprócz poszczególnych egzemplarzy broni skonfiskowanych podczas aresztowań członków POW, zabrano broń będącą pod nadzorem członków POW w muzeach: w Winnicy skonfiskowano 23 karabiny, 4 rewolwery, 11 obrzynów. W muzeum berdyczowskim skonfiskowano 17 egzemplarzy broni i karabin „Kolt”. Cała broń była sprawna (patrz zeznania Grygorowicza, Turżańskiego i innych).

Na podstawie zeznań aresztowanych Balickiego i Żaczka stwierdzono fakt zaopatrywania filii podolskiej z zagranicy, a mianowicie organizacja starokonstantynowska otrzymała z Ostroga 16 „Browningów” i 600 pocisków do nich, z Korca zaś 10 naganów. Rejonowemu oddziałowi GPU w Kijowie wydano polecenie przejęcia tej broni i zmagazynowania jej w odpowiednim miejscu.

Jak zeznaje większość aresztowanych, wszyscy podczas werbunku otrzymywali polecenie, aby nielegalnie zaopatrzyć się w broń. I tak na przykład w Niemirowce w rejonie grodeckim 5 członków grupy posiada 7 sztuk broni (patrz zeznania Bednarewskiego, Turżańskiego, Grygorowicza, Żaczka i Balickiego).

 

***

 

Wielką działalność szkodnicką POW prowadziła na odcinku kulturalno-oświatowym. Wychowanie ludności polskiej na Podolu było w rękach POW, gdyż zarówno w okręgu jak i w rejonach, w wydziałach oświaty, polskimi inspektorami i dyrektorami szkół byli członkowie POW.

Znaczna ilość członków POW była wykładowcami w szkołach polskich.

Dla potwierdzenia tego wystarczy stwierdzić, że wśród zdemaskowanych członków organizacji 103 było nauczycielami.

Opanowane były polskie szkoły i kluby, POW nie ograniczała się tylko do wychowania pedagogicznego w czasie lekcji i wykładów, ale również kolportowania legalnych materiałów o charakterze nacjonalistycznych broszurek jak np.: „W jaki sposób Polacy znaleźli się na Ukrainie”, rozprzestrzeniała również ulotki „Do braci Polaków”, wzywające ich do powstania. Ulotki te otrzymywano z Kijowa za pośrednictwem Snadzkiego w wielkich nakładach.

Oprócz tego Płoskirowska organizacja POW samodzielnie przygotowała i rozprzestrzeniła 200 ulotek.

Szczególnie dużą działalność szkodnicką na odcinku kulturalnym prowadziły organizacje w Płoskirowie, Winnicy i Szepetówce (patrz zeznania Titowa, Pakulskiego, Wilczyńskiego i innych).

Koniecznie należy przyjrzeć się „działalności szkodnickiej”, którą rozwinęła POW na odcinku wiejskim. Członkowie POW, podczas żniw, prowadzili kampanie polityczne. Wreszcie, pracując bezpośrednio w gospodarstwie wiejskim, wykorzystywali wszelkie możliwości do tego, aby sabotować proces kolektywizacji, zniszczyć wszelkie osiągnięcia w tym zakresie.

Dla osiągnięcia tych celów organizacja nierzadko stosowała prowokacyjne metody działalności. I tak aresztowany członek POW – Gold zeznaje, że podczas żniw w latach 1930-1931, w celach prowokacyjnych zabierał zebrane przez chłopów zboże, podwyższając tym plany zbiorów.

Członkowie POW z grupy Jakuszewskiego: Franz Zagrobski, Fayer i Jarocki prowadzili w czasie żniw aresztowania wśród biedniaków, odbierając im mienie, posiadane przez nich pieniądze, zapasy żywności i tym podobne (patrz zeznania Jakuszewskiego i Golda).

Aresztowany Petruszewski zeznaje na temat prowadzonej kampanii przeciwko likwidacji kułactwa, przeciw industrializacji, przeciw MTS.

W rejonie płoskirowskim, agronom z cukrowni – [Kazimierz] Żydkiewicz[xix] uprawiał w Sowchozach produkujących cukier, jak również wśród członków zarządu kołchozów, szkodnictwo w zakresie gospodarstwa wiejskiego, zrywając plany zasiewu zbiorów, kampanii siewnej i zbiorczej.

***

Dalszym śledztwem oraz kolejnymi aresztowaniami kieruje wydział specjalny.

W gruncie rzeczy wszyscy aresztowani złożyli ważne zeznania, potwierdzające informacje ze zgromadzonych wcześniej materiałów śledczych, zdobytych na odcinku wojskowym i cywilnym.

Dowodem tego jest spis zdemaskowanych członów POW.

 

Zastępca naczelnika Winnickiego Okręgowego Wydziału GPU USRR

Pan[xx]

[podpis odręczny]

 

Naczelnik Tajnego Oddziału Politycznego

Babicz[xxi]

[podpis odręczny]

 

Naczelnik Grupy śledczej SPO

Bruk[xxii]

[podpis odręczny]

 

Nr 204902/6

 

Winnica, 31 01 1934 r.

 

 

Spis

aresztowanych na podstawie posiadanych materiałów członków POW

 

Lp.

Nazwisko, imię i mię po ojcu

miejsce pracy

uwagi

1

2

3

4

Winnica

1.

Grygorowicz Andrzej Jakubowicz

Okręgowy Wydział Oświaty

aresztowany

2.

Turżański Henryk Adamowicz

Technikum budowlane

aresztowany

3.

Pakulski Ryszard Antonowicz

Dyrektor szkoły polskiej

aresztowany

 

4.

Jankowski Kazimierz Stanisławowicz

Instytut farmaceutyczny

aresztowany

5.

Adamowicz Piotr Leontowicz

Instytut Wychowania Społecznego, lektor

 

6.

Krzyżanowski

jw.

 

7.

Krysztafowicz

jw., student

 

8.

Rabczyński

jw.

 

9.

Paszkiewicz

jw.

 

10.

Brzegorzewski

Mleczarnia, urzędnik 

 

11.

Angiełowicz

jw.

 

12.

Boczyński

jw.

 

13.

Eysmont

jw., główny księgowy

 

14.

Bonikiewicz

Gorzelnia

 

15.

Gumiński

jw., buchalter

 

16.

Kulczycki

jw.

 

17.

Dombrowski

jw.

 

18.

Bobrowski

Masłozbyt, kierownik magazynu

 

19.

Metella

Fabryka obuwia, urzędnik

 

20.

Gemza

jw.

 

21.

Iwaszkiewicz

Zakład przetwórstwa zbożowego, urzędnik

 

22.

Kożuchowski Alekander Napoleonowicz 

Instytut farmaceutyczny, lektor

 

23.

Malinowski

Technikum Pedagogiczne, kierownik administracyjny

 

24.

Marczewski

Cukrownia, urzędnik

 

25.

Zwierzchowski

jw.

 

26.

Rogowski Włodzimierz

Redakcja „Bolszewickiej Prawdy”

 

27.

Szczawiński

Szpital Radziecki nr 4, lekarz

 

28.

Tańkowski

jw.

 

29.

Markiewicz

jw., kierownik administracyjny

 

30.

Juchniewicz

Biblioteka, dyrektor

 

31.

Żdanowicz

Zakład energetyczny, elektromonter

 

32.

Narewicz

jw., urzędnik

 

33.

Duszenkiewicz

Zakłady mięsne, urzędnik

 

34.

Zawrocki

Zakład krawiecki, urzędnik

 

35.

Korżelewski Mikołaj Grygorowicz

Poczta, urzędnik

 

36.

Lejmicz

jw.

 

37.

Machrewski

Klub Polski, pracownik umysłowy

 

38.

Borysow

jw.

 

39.

Brzebicka

jw.

 

40.

Galperyn

jw.

 

41.

Gorodiński

jw.

 

42.

Lechnicki

jw., członek zarządu

 

43.

Marciniuk

jw.

 

44.

Pojman

Okręgowy Wydział Oświaty, pracownik umysłowy

 

45.

Wils Jan

jw., pedagog

 

46.

Gładki

jw.

 

47.

Grabowski

jw.

 

48.

Moszyński

jw.

 

49.

Nowicki

jw.

 

50.

Piokrski

jw.

 

51.

Podlesiecki Józef

jw.

 

52.

Rybnicki

jw., instruktor

 

53.

Ślusarski

jw., inspektor

 

54.

Stachurski

jw., nauczyciel

 

55.

Janacer

jw.

 

56.

Wonsiecki Sergiusz

jw.

 

rejon płoskirowski

57.

Titow Paweł Szymonowicz

dyrektor Polskiego Technikum Pedagogicznego

aresztowany

58.

Niemijski

dyrektor szkoły

 

59.

Strutyński Ilja Leonowicz[xxiii]

Wicedyrektor Polskiego Technikum Pedagogicznego

aresztowany

60.

Zając Józef Mikołajewicz[xxiv]

Polskie Technikum Pedagogiczne, student

aresztowany

61.

Krzywański Józef Adamowicz[xxv]

jw.

aresztowany

62.

Bryłka

jw.

 

63.

Żukowska

jw.

 

64.

Kłacz

jw.

 

65.

Kulczycki

jw.

 

66.

Kurżej

jw.

 

67.

Kucharek

jw.

 

68.

Łandyk

jw.

 

69.

Medlakowski

jw.

 

70.

Nadworny

jw.

 

71.

Pindyk

jw.

 

72.

Tomusiak

jw.

 

73.

Urod

jw.

 

74.

Szkabat

jw.

 

75.

Lewandowski

jw.

 

76.

Wierzbicki

jw.

 

77.

Lewicki

jw.

 

78.

Ostrowski

jw.

 

79.

Sawicki

jw., kierownik gospodarczy

 

80.

Duma Piotr Iwanowicz[xxvi]

Wicedyrektor Polskiego Technikum Pedagogicznego

aresztowany

81.

Szostak Michał Antonowicz

Wydział Oświaty, nauczyciel

aresztowany

82.

Kucharski

jw.

 

83.

Lipko

jw., nauczycielka

 

84.

Narowska

jw.

 

85.

Pirog

jw., nauczyciel

 

86.

Tutakowski

jw.

 

87.

Czekan

jw., nauczycielka

 

88.

Jurewicz

jw., nauczyciel

 

89.

Żydkiewicz Kazimierz Fedorowicz

Cukrownia, pracownik umysłowy

aresztowany

90.

Ceren

jw.

 

91.

Bojakowska Jadwiga Kazimierowna[xxvii]

Ukraińskie Technikum Pedagogiczne, aresztowana

 

92.

Wiszniewski

jw., nauczyciel

 

93.

Wróblewski

jw.

 

94.

Brodziński

jw.

 

95.

Zatwornicki

Technikum Przemysłowe

 

96.

Pogodowski

Fabryka Ceramiczna, dyrektor

 

97.

Panek

jw., mistrz

 

98.

Berg

Rejonowy Wydział Rolniczy, pracownik umysłowy

 

99.

Hrustal

jw., „dziesiętnik”

 

100.

Duczmański

jw., emigrant z Polski

 

101.

Kwaśnicki[xxviii]

wolny zawód, ksiądz

 

102.

Blady

wolny zawód, były milicjant

 

103.

Kobeć

jw., brat księdza

 

104.

Łukomski

jw., właściciel piwiarni

 

105.

Widawski

jw., były członek PPS

 

106.

Buczyński

nauczyciel w Kuźminie

 

107.

Torczyński

nauczyciel w Szaróweczce

 

108.

Winowska

jw.

 

109.

Kotowski

jw., dyrektor szkoły

 

110.

Odrzykowska

jw.

 

111.

Odrzykowski

jw.

 

112.

Ćwiklińska

jw.

 

113.

Cholińska Maria

Szkoła w Hreczanach, nauczycielka

 

114.

Gazowska Tamara

jw.

 

115.

Sawczyk

jw., nauczyciel

 

116.

Dworecki

Szkoła w Delonie, nauczyciel

 

117.

Winces

Szkoła w Maćkowcach, nauczyciel

 

118.

Polakowski

Szkoła w Felsztynie, nauczyciel

 

119.

Rybczyński Józef

Kołchoz w Różyczynie, sekretarz kołchozu

 

rejon szepetowski

120.

Gontarski

Szkoła Polska, nauczyciel

 

121.

Paszyński

jw.

 

122.

Kleparski

jw.

 

123.

Bielecki Antoni Adamowicz[xxix]

jw.

aresztowany

124.

Sinicka Zoja Antonowna

jw.

 

125.

Pawlikowska

jw.

 

126.

Karpijski

jw.

 

127.

Zatarski

jw.

 

128.

Skarwink

Kierownik Biura Polskiego

 

129.

Koczekow

Szkoła Polska, nauczyciel

 

130.

Kożuchowski

jw.

 

131.

Kujawiński

jw., inspektor

 

132.

Weiss

Szkoła w Horodyszczach, nauczyciel

 

133.

Franczuk Dionizy Jurewicz[xxx]

wieś Smołka

aresztowany

134.

Domański Jan Walentynowicz

jw.

aresztowany

135.

Chodakowski Józef

jw.

 

136.

Mogielnicki Mieczysław

jw.

 

137.

Celinkowski Marian[xxxi]

jw.

 

138.

Wieszczycki Wasyl

wieś Derewszczyna

 

139.

Wieszczycki Adam

jw.

 

140.

Wierzbicki Władysław

jw.

 

141.

Miller Stanisław

jw.

 

142.

Rogowski Franz

jw.

 

143.

Potapczuk Zachary Jakubowicz[xxxii]

wieś Chmielewka

aresztowany

144.

Kaźmirski Zygmunt

jw.

 

145.

Jaworski

jw.

 

146.

Herz Augustyna

Szkoła w Michajłówce, nauczycielka

 

147.

Wysocki Bolesław

wieś Dobroje

 

148.

Połodiuk Włas

wieś Kochanowka

 

149.

Rubicow Alekander

jw.

 

150.

Czernysz Abram

jw.

 

151.

Potapczuk Piotr Jakubowicz

wieś Berezowka

 

152.

Filiński August

Chutor Rudyszczewo

 

153.

Filiński Józef

jw.

 

154.

Zagórski

Cukrownia, pracownik umysłowy

 

155.

Mileniewski

jw.

 

156.

Zieliński

jw.

 

157.

Rudenko

jw., buchalter

 

158.

Mirecki

jw., robotnik

 

159.

Niepokulczycki

jw.

 

160.

Lubliński

jw.

 

161.

Kowalski

jw.

 

162.

Celiński Marcin Semenowicz

Chutor Szpilkuła

aresztowany

rejon antoniński

163.

Jaroszyński Wacław Aleksandrowicz

wieś Słobodka Krasiłowska, nauczyciel

aresztowany

164.

Kaczurowski Jan Fomicz[xxxiii]

jw.

aresztowany

165.

Górecki Karol

jw., kułak

 

166.

Gudebski

jw.

 

167.

Doliński

jw.

 

168.

Dąbrowski Marian

jw., średniak

 

169.

Ostrowski Antoni

jw., kołchoźnik

 

170.

Prociuk

jw., średniak

 

171.

Różycki Stanisław

jw.

 

172.

Różycki Filip

jw.

 

173.

Różycki Bronisław

jw., kułak

 

174.

Świderski Witold

jw., organista kościelny

 

175.

Hworostowski

jw., kułak

 

176.

Jakuszewski Aleksander Kornelewicz

wieś Tryskie, nauczyciel

aresztowany

177.

Pańczuk Michał

jw.

 

178.

Ryszko Kazimierz Franciszkiewicz[xxxiv]

jw.

aresztowany

179.

Boguhulski Feliks

jw., średniak indywidualny

 

180.

Wierzbicki Anastazy

jw.

 

181.

Mołodecki Mikołaj

jw.

 

182.

Sokołowski Erazm

jw., były żandarm

 

183.

Tychomirski Iwan

jw., kułak

 

184.

Staszewski Józef Francewicz

jw., nauczyciel

 

185.

Wierzbicki Jan Marianowicz

jw.

 

186.

Metelski Mieczysław

jw.

 

187.

Turowski Jakub

jw., przewodniczący kołchozu

 

188.

Kornatowski Jan

jw., buchalter w spółdzielni

 

189.

Jaworski Piotr

jw. prezes spółdzielni

 

190.

Lipiński Jan Romanowicz

jw., były legionista

 

191.

Wileński Józef

jw., kołchoźnik

 

192.

Zaklińska

jw., przewodnicząca kółka parafialnego

 

193.

Janiszewski

jw., średniak indywidualny

 

194.

Czyżewska Tunia

miasto Krasiłów, nauczycielka

 

195.

Korczyńska Józefa

jw.

 

196.

Popławski

jw., nauczyciel

 

197.

Jaworski Jan Laurentowicz[xxxv]

wieś Antoniny, inspektor leśnictwa

aresztowany

198.

Cichocki Bolesław Michałowicz[xxxvi]

jw., pracownik stacji rozpłodu bydła

aresztowany

199.

Iszczuk

były inspektor rejonowego wydziału oświaty

 

200.

Rybaczuk Emilian

Antoniny, kułak

 

201.

Winczewska

Krasiłów, Cukrownia, pracownik umysłowy

 

202.

Czernecki Franz

wieś Puzyrki, rolnik indywidualny

 

203.

Szymczyszyn Terentiej

wieś Jakimowce, rolnik indywidualny

 

rejon grodecki

204.

Morżak Piotr Adamowicz[xxxvii]

Rejonowa Księgarnia Rolnicza, kierownik działu kulturalno-oświatowego

aresztowany

205.

Szulc Maria Stanisławowna[xxxviii]

Szkoła Polska, nauczycielka

aresztowana

206.

Tabeński Józef Iwanowicz[xxxix]

jw., nauczyciel

aresztowany

207.

Szklaruk Piotr Matwiejewicz[xl]

jw.

aresztowany

208.

Tomaszewska Helena

jw.

 

209.

Hajecki

Dyrektor Szkoły Siedmioletniej

 

210.

Nowicki

Inspektor Okręgowego Wydziału Oświaty

 

211.

Janczewski

nauczyciel

 

212.

Wnukowski

jw.

 

213.

Hudyma

kierownik administracyjny szkoły

 

214.

Sawicki Piotr

nauczyciel

 

215.

Bilińska Maria Józefowna

nauczycielka

 

216.

Kukowski

nauczyciel

 

217.

Turżański

kierownik Klubu Polskiego

 

218.

Makowski

pracownik Klubu Polskiego, były oficer petlurowski

 

219.

Gurewicz

jw.

 

220.

Kaseniuk

jw.

 

221.

Kinczyk

jw.

 

222.

Baczyński

jw.

 

223.

Polakiewicz Stanisław Iwanowicz[xli]

wieś Oleszkowce, nauczyciel

aresztowany

224.

Bełkot Antoni

jw.

 

225.

Sowa

jw., dyrektor szkoły

 

226.

Zakrzewski Kazimierz

jw., Rachmistrz w kołchozie

 

227.

Nadworny Aleksander

jw., kułak

 

228.

Bednarewski Wacław Marcinowicz[xlii]

wieś Niemiryńce, nauczyciel

aresztowany

229.

Winiarski Marcin Iljewicz[xliii]

jw., kułak

 

230.

Korczmar Gabriel Józefowicz[xliv]

jw.

aresztowany

231.

Doliński Franz

jw.

 

232.

Konces

jw., nauczyciel

 

233.

Leśniewski Józef

jw., kołchoźnik

 

234.

Lityński Stanisław

jw., były przemytnik

 

235.

Łozowski Józef

jw.

 

236.

Sadowski Jan

jw., członek kółka parafialnego

 

237.

Turewicz Jan

jw.

 

238.

Sawicki

jw., przybył z Polski w 1926 r.

 

239.

Marczewska

jw., nauczycielka

 

240.

Downer Herman

wieś Felsztyno, nauczyciel

 

241.

Mydlakowski Antoni

jw.

 

242.

Kaczurowski Mikołaj

jw., kołchoźnik

 

243.

Wysoczański Marcin

jw., członek kółka parafialnego

 

244.

Zieliński Antoni

jw., wykluczony z kołchozu

 

rejon berdyczowski

245.

Brzozowski Józef Walerianowicz[xlv]

Technikum, nauczyciel

aresztowany

246.

Wilczyński Jan Wojciechowicz

nauczyciel

aresztowany

247.

Gilewicz Antoni Karolowicz[xlvi]

jw.

aresztowany

248.

Roszkowska

Szkoła Polska nr 3, nauczycielka

 

249.

Ostachowska Maria

jw.

 

250.

Orłowska

jw., lekarz

 

251.

Hryncewicz Henryk

Szkoła Polska nr 12, nauczyciel

 

252.

Bielawska

jw.

 

253.

Rutkowski

jw.

 

254.

Piotrowski

jw.

 

255.

Arciszwski

jw.

 

256.

Brojak

Szkoła Polska nr 14, nauczyciel

 

257.

Wasilewski

jw.

 

258.

Greczanow

jw.

 

259.

Kozłowski

zakłady skórzane, kierownik klubu

 

260.

Boguszewski

zakłady skórzane, dyrektor

 

261.

Strebnowski

jw.

 

262.

Toczycki

jw.

 

263.

Kowalski Józef Stanisławowicz

Klub Polski, nauczyciel

 

264.

Jabłoński

jw.

 

265.

Jakubczuk

jw.

 

266.

Bielcerek

jw.

 

267.

Wysoczański

Muzeum, dyrektor

 

268.

Lubiński

Fabryka „Progres”, inżynier

 

269.

Niebyłowski Edward Józefowicz[xlvii]

Fabryka Podkładów Kolejowych, buchalter

aresztowany

270.

Gilewicz Wacław

wieś Gwozdowo, nauczyciel

 

rejon teofipolski

271.

Jarocki Oktawian

wieś Mały Łazuczyn, nauczyciel

 

272.

Ulianicki Feliks

jw., kułak

 

273.

Sokołowski Klemens

jw.

 

274.

Zagrobski Franz

jw., nauczyciel

 

275.

Dworecki Szymon

jw., były bandyta polityczny

 

276.

Cichocki Władysław

jw., kułak

 

277.

Kalinowski Jan

jw.

 

278.

Kazimierczuk Jan Mikołajewicz

jw.

 

279.

Kazimierczuk Józef Mikołajewicz

jw.

 

280.

Jakuszewski Korneliusz Iwanowicz

jw.

 

281.

Foller Franz Ignacewicz

jw., galicjanin

 

282.

Sikorski Marian Augustynowicz

jw., kołchoźnik

 

283.

Kulikowski Iwan Iwanowicz

jw.

 

284.

Kosar Aleksander Nikitowicz

jw., rachmistrz kołchozu

 

285.

Wieszczyński Jan Antonowicz

jw., kołchoźnik

 

286.

Jakuszewski Bronisław Antonowicz

jw., kułak

 

287.

Sinicki Marcin

jw.

 

288.

Boranowski Nikodem Piotrowicz

jw.

 

289.

Ostapiuk Ignacy Bernardowicz

jw., były bandyta polityczny

 

290.

Winogradzki Antoni

jw., były policjant

 

291.

Zbyński Jan

jw.

 

292.

Wysoczyński Klemens

jw.

 

293.

Winogradzki Piotr

jw.

 

294.

Jakuszewski Fortunat

jw.

 

295.

Oleszewski Paweł

jw.

 

296.

Oleszewski

jw.

 

297.

Rybicki

jw., sekretarz rady wiejskiej

 

298.

Malinowski

Mały Łazuczyn

 

299.

Jakuszewski Julian

jw.

 

300.

Sikorski

jw.

 

301.

Mańkowski Antoni

jw.

 

302.

Nowicki

Miasto Teofipol, nauczyciel

 

303.

Winogrodzki Stefan

jw., pracownik umysłowy RIK

 

304.

Szucki Teofil

jw., nauczyciel

 

305.

Poliszczuk Paweł

jw., inspektor leśnictwa

 

306.

Bilakiewicz

jw., ksiądz

 

307.

Cymbaluk

miasto Kupel, kołchoźnik

 

rejon starokonstantynowski

308.

Balicki Wilhelm Wiktorowicz

Wydział Oświaty, inspektor

aresztowany

309.

Żaczek Józef Pawłowicz

Szkoła Polska, dyrektor

aresztowany

310.

Pietruszewski Jarosław Wincentowicz

jw., nauczyciel

aresztowany

311.

Duchnowski Ludwik Marcinowicz[xlviii]

jw.

aresztowany

312.

Wańkowska

jw.

 

313.

Grabowski Roman Iwanowicz

jw.

 

314.

Kozak

jw.

 

315.

Kondracka Maria

jw.

 

316.

Krzyżańska

jw.

 

317.

Lipska M.

jw.

 

318.

Lipska S.

jw.

 

319.

Łosińska

jw.

 

320.

Bilińska

jw.

 

321.

Kaszczuk Janina

jw., studentka

 

322.

Szulc

jw., nauczyciel

 

323.

Szumowicz

jw.

 

324.

Szmidt Jadwiga

jw.

 

325.

Sałaciński Alfons

jw.

 

326.

Oszczepowski Romuald

jw.

 

327.

Sokołowska Wanda

jw.

 

328.

Żyrawowicz Janina

jw.

 

329.

Olszewska Stefania

jw.

 

330.

Lubicki Michał Andrzejewicz[xlix]

wolny zawód, szewc

aresztowany

331.

Kowalczuk Borys Filipowicz[l]

jw., maszynista

aresztowany

332.

Radecki

jw.

 

333.

Lewandowski

jw.

 

334.

Holembowski

jw.

 

335.

Rynkiewicz

jw.

 

336.

Zajączkowski Apolinary

jw.

 

337.

Giaczuk

jw.

 

338.

Zaręba

jw.

 

339.

Dziewanowski

Bank Państwowy, buchalter

 

340.

Kowalski Marian

wolny zawód, kościelny

 

341.

Seredyński

jw.

 

342.

Nowicki Władysław

jw.

 

343.

Kaszczuk

jw., organista kościelny

 

344.

Szyk Piotr

jw., kościelny

 

345.

Ochocka

jw., kościelna

 

346.

Nowicki Sariak

jw., kościelny

 

347.

Kowalski Bolesław

wolny zawód

 

348.

Szuchlewska Maria

jw.

 

349.

Seredyński Bogdan

jw.

 

350.

Maszylewska Karolina

jw.

 

351.

Łysiakowski

jw.

 

352.

Łysiakowski

jw.

 

353.

Gołębiowska Helena

jw.

 

354.

Karczewski

chałupnik, majster od powozów

 

355.

Radzikowski

jw.

 

356.

Strzelecki

jw.

 

357.

Sokołowski

drobny handlowiec

 

358.

Broniewicz

sadownik

 

359.

Hrynkiewicz Bronisław

wieś Werborodyńce, nauczyciel

 

360.

Szepelski Włodzimierz Sylwestrowicz[li]

jw., kułak

aresztowany

361.

Wolski Franz

jw.

 

362.

Duńkowski Marian

jw., indywidualny średniak

 

363.

Żurawski Maciej

jw., kułak

 

364.

Mosakowski

jw., pracownik umysłowy cukrowni

 

365.

Mroczek

jw., urzędnik w sowchozie

 

366.

Radzicki Jan

jw., średniak

 

367.

Sawicki Włodzimierz

jw.

 

368.

Sawicki Franz

jw.

 

369.

Słotwiński

jw., przewodniczący kółka parafialnego

 

370.

Drzewo Klemens

jw., kułak

 

371.

Wolski Feliks

jw.

 

372.

Sawicki Józef

jw.

 

373.

Wolski ANtoni

jw., średniak indywidualny

 

374.

Misiejewicz Józef

jw.

 

375.

Wczelko Kazimiera

jw., nauczycielka

 

376.

Hrynczyszyn Iwan Abramowicz[lii]

wieś Skoworodki, buchalter nadleśnictwa

aresztowany

377.

Kawecka Pelagia Wincentowna[liii]

jw., kołchoźnica

 

378.

Broniewicz

jw., urzędnik w sowchozie

 

379.

Buniewicz

jw., średniak indywidualny

 

380.

Gilewski Jan Dominikowicz

jw., były polski legionista

 

381.

Girej Izaak Kiryłowicz

jw., były petlurowiec

 

382.

Popsuj

jw., nauczyciel

 

383.

Szłapak Michał Iwanowicz

jw., kułak

 

384.

Szostak Tytus

jw., nauczyciel

 

385.

Leskowska

wieś Świnna, nauczycielka

 

386.

Ryszko

jw., średniak indywidualny

 

387.

Sakiewicz

jw., rozkułaczony chłop

 

388.

Hryniewicz Jan

jw., nauczyciel

 

389.

Milewicz

jw.

 

390.

Lewicki Anatol

jw.

 

391.

Hrynkiewicz Wacław

chutor Łanok, kułak

 

392.

Werbuchowski

jw., nauczyciel

 

393.

Rutkowska Maria

jw., uciekinierka z Polski

 

394.

Sawicki

jw.

 

395.

Siewierecka

jw.

 

396.

Pinicki Antoni Stefanowicz

jw.

 

397.

Kowecki Stanisław Wincentowicz

wieś Samczyk, rachmistrz kołchozu

aresztowany

398.

Marciniuk Łazarz

jw., średniak indywidualny

 

399.

Mickiewicz Marian

jw., średniak kołchoźnik

 

400.

Olejnik K. Ł.

jw., urzędnik sowchozu

 

401.

Czernecki Włodzimierz

jw., średniak kołchoźnik

 

402.

Góralewicz Stanisław Stefanowicz

wieś Orechowo, kułak

 

403.

Nowicka

jw., nauczycielka

 

404.

Sałaszczyński Alfons

jw., nauczyciel

 

405.

Gonczarowa Cezaryna

wieś Zasłucz, nauczyciel

 

406.

Sałaciński

jw., rozkułaczony

 

407.

Topolnicki

jw., kułak

 

408.

Tychomirski

jw.

 

409.

Ochocki

jw., były handlarz

 

410.

Kowalski Franz

wieś Nowe Strojenie, były handlarz

 

411.

Adamowski Adam

jw., członek kółka parafialnego

 

412.

Oszczepowski

wieś Bagłaj, nauczyciel

 

413.

Przeworska

wieś Ostropol, nauczycielka

 

414.

Mazurkiewicz Karol Maciejowicz

wieś Słobodka

 

415.

Petruk Timofiej Orestowicz

wieś Welikoje Pogrełoje

 

rejon połoński

416.

Filkowski

wieś Horoszki, nauczyciel

 

417.

Borłacki

jw., nauczyciel

 

418.

Kuroczycki

jw.

 

419.

Nowicki Mitrofan

jw.

 

420.

Sydorski Tymofiej Iwanowicz

jw.

 

421.

Juhimenko

jw.

 

422.

Antoniuk Paweł Wasylowicz

Majdan Jabłoński

aresztowany

423.

Wojczuk Jakub Nikitowicz

jw.

 

424.

Wojczuk Kapitan Nikitowicz

jw.

 

425.

Woźniuk Iwan Semenowicz

jw.

 

426.

Klimczuk Mileti Petrowicz

jw.

 

427.

Lachowiecki Jakub Jakubowicz

jw.

 

428.

Mołotkowiec Paweł Jakowicz

jw.

 

429.

Brzostowski

jw., nauczyciel

 

430.

Berkuta Arseniusz

stacja Połonne

 

431.

Gonczarenko Michał Jefrymowicz

Połonne

 

432.

Dejnieko Maciej

jw.

 

433.

Szczerbicki Jakub

jw.

 

434.

Romanow

jw.

 

435.

Zalewski

wieś Gorlince

 

436.

Kozaczuk

jw., zakłady papiernicze

 

437.

Święcicki Roman

jw.

 

438.

Kapłon

jw.

 

439.

Turcow

wieś Burtyn

 

440.

Marewski

jw.

 

441.

Rogowski

jw.

 

442.

Nosalski

wieś Zaguba, nauczyciel

 

443.

Badiszczak

wieś Lipowka

 

444.

Piczugowski

jw.

 

445.

Piczugowski

jw.

 

446.

Zalewski Antoni

wieś Dobre Łozy

 

rejon tywrowski

447.

Skoriniewski Leonard Piotrowicz

wieś Gniwań, nauczyciel

 

448.

Poniatkowski Józef

jw.

 

449.

Nadrałko Andrzej

Gniwań

 

450.

Pośmiech Jan

jw.

 

451.

Tarnopolski

jw.

 

452.

Radzikowski

jw., robotnik cechu mechanicznego

 

453.

Kołaczewski

jw., robotnik warsztatu kamieniarskiego

 

rejon chmielnicki

454.

Wojciechowski

wieś Dzierżynówka, nauczyciel

 

455.

Jakubowski

jw.

 

456.

Wiszniewski

jw.

 

457.

Terlecki

Cukrownia w Uładowsku, urzędnik

 

rejon bierszadzki

458.

Lubaszewski

Rejonowy Wydział Rolnictwa, agronom

 

rejon jarmoliniecki

459.

Mołotaj

Urząd Rejonowy, przewodniczący RIK

 

rejon koziatyński

460.

Piliński

szkoła polska, nauczyciel

 

rejon bracławski

461.

Sternik

nauczyciel

 

rejon letyczewski

462.

Gorecki

kierownik grupy POW

 

rejon żmeryński

463.

Obora

kierownik grupy POW

 

rejon barski

464.

Mierzwiński

Bar, kierownik POW

 

465.

Floryński

cukrownia w Jałtuszkowie

 

rejon machnowski

466.

Kuźmiński Marian

dyrektor szkoły polskiej

 

rejon dunajewiecki

467.

Słatwiński

miasto Dunajowce, nauczyciel

 

rejon izjasławski

468.

Grutkowski

wieś Stare Hucisko, nauczyciel

 

469.

Pacernowski

jw., kułak

 

470.

Jakuszewski

jw.

 

471.

Święcicki Jan

wieś Kuniewo, były przemytnik

 

rejon sławucki

472.

Fursa

Szkoła Polska, dyrektor

 

473.

Sokołowski Zygmunt

jw., nauczyciel

 

474.

Drylin

jw.

 

475.

Tunicka

jw.

 

476.

Jaworski

Szkoła Polska,

 

478.

Marcinkowski

jw., nauczyciel

 

479.

Gułko

wieś Sielce, nauczyciel

 

480.

Eysmont Marian Wiktorowicz

chutor Ferma, aresztowany

 

rejon kamieniecki

481.

Szapował

Szkoła Polska, dyrektor

 

rejon marchlewski

482.

Gold Jakub Abramowicz

Szkoła Polska, dyrektor

aresztowany

rejon nowogrodzki

483.

Tunicki Piotr Mikołajewicz

UNR 99, urzędnik

aresztowany

484.

Olszewski Medord Antonowicz

 

aresztowany

rejon baranowski

485.

Olszewski Jan Mieczysławowicz

wieś Karsula

aresztowany

486.

Tunicki Emilian Mikołajewicz

jw.

aresztowany

487.

Peredenko Piotr Sazonowicz[liv]

wieś Józefówka

aresztowany

garnizon starokonstantynowski

488.

Witkowski

dowódca pułku artylerii

 

489.

Zinowiew

dowódca pułku artylerii

 

490.

Malinowski

naczelnik sztabu artylerii

 

491.

Burkienin

dowódca plutonu ochrony artylerii

 

492.

Boczarski

młodszy dowódca pułku artylerii

 

493.

Rydkolis

jw.

 

494.

Lituński

jw.

 

495.

Sitowski

jw.

 

496.

Marczewski

jw.

 

497.

Fomin Paweł

dowódca plutonu 8 pułku kawalerii

 

498.

Omelianienko Mikołaj

jw.

 

499.

Jegorow Aleksy

jw.

 

500.

Cokel

dowódca eskadry kawalerii

 

501.

Rebrow Paweł

felczer weterynarii

 

502.

Szlachetko

kierownik Klubu

 

503.

Abramow

dowódca plutonu 7 pułku kawalerii

 

504.

Sierota Bazyli

dowódca pułku zmechanizowanego

 

505.

Kiryjenko

lekarz wojskowy

 

506.

Gamba

starszy pomocnik szefa WKW(Военкомат)

 

507.

Pawłowski

młodszy pomocnik szefa   WKW(Военкомат)

 

508.

Stasiuk

przewodniczący OSO, dowódca rezerwy

 

509.

Radowicz

instruktor wojskowy OSO, były oficer

 

510.

Botarewicz

urzędnik w OSO

 

garnizon berdyczowski

511.

Zainczkowski Apolionary

setna dywizja strzelecka

 

granizon płoskirowski

511.

Krakowiak

oficer zaopatrzeniowy DKA

 

             

 

Naczelnik wydziału operacyjno-śledczego grupy SPO Winnickiego Okręgowego Wydziału GPU

Bruk

[podpis odręczny]

 

 

Oryginał, maszynopis w języku rosyjskim.

DASBU, fond drukowanych dokumentów, spr. 180, tom 1, ark. 37.

 

 


 

[i] Wacław Jaroszyński (1898-?) – nauczyciel we wsi Słobódka Krasiłowska. Przed 1921 r. prawdopodobnie związany był z rzeczywistą POW (współpracować miał m.in. z oddziałem Tadeusza Kruka-Strzeleckiego). W 1921 r. został zatrzymany przez CzeKa, jednak szczegóły dalszego postępowania w jego sprawie pozostają nieznane. W 1934 r. został ponownie aresztowany pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz Polski oraz odbudowę i współkierownictwo (z Antonim Kaweckim i Władysławem Jakuszewskim) terenowych grup POW w okolicach Starokonstatnynowa, Berdyczowa i Umania; skazany na 10 lat więzienia. Jego dalsze losy nie są znane. Zob. też: Polacy na Ukrainie, t. IV, s. 153; t. V, s. 265.

[ii] Jakub (Jakiw) Gold (1894-?) – urodzony na przedmieściach Stanisławowa we wsi Wołczeniec w rodzinie żydowskiej, były członek partii, wykluczony podczas czystki jako obcy element. W czasie I wojny światowej służył jako podoficer w armii austro-węgierskiej. Po ukończeniu studiów pracował jako pracownik umysłowy i wykładowca. Tuż przed aresztowaniem w 1933 r. przez obwodowy oddział GPU USRR w Winnicy pracował jako inspektor wydziału pracy oddziału marchlewskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego w obwodzie kijowskim. Stał na czele kierownictwa POW w Płoskirowie, wchodził również w skład grupy kierowniczej POW w Marchlewsku. Za przynależność i działalność w POW, 26 lutego 1934 r. został skazany przez Kolegium Sędziowskie GPU USRR na trzy lata obozów. W 1958 r. został zrehabilitowany. Zob. też: Polacy na Ukrainie, t. V, s. 30.

[iii] Andrzej Grygorowicz /Hryhorowycz/ (1878 – po 1934) – urodzony we wsi Trusy w powiecie stanisławowskim. Niegdysiejszy mienszewik, w 1918 r. wstąpił do WKP(b). W chwili aresztowania pracował jako inspektor do spraw polskich w Okręgowym Oddziale Oświaty Ludowej w Winnicy; 26 lutego 1934 r. skazany na pięć lat łagrów. Zgodnie z uzasadnieniem wyroku, miał on być komendantem POW, organizować „powstańcze i szpiegowsko-wywiadowcze kadry na Podolu”, prowadzić działalność szpiegowską na rzecz polskiego wywiadu, któremu dostarczał materiały wywiadowcze. Postanowieniem kolegium sędziowskiego przy NKWD USRR z 13 października 1935 r. jego wyrok został ponownie rozpatrzony i zmniejszony z pięciu do trzech lat. Zob. też: Polacy na Ukrainie, t. V, s. 29-33.

[iv] Czesław Snadzki (1905 – po 1956) – wykładowca Instytutu Polskiej Kultury Proletariackiej i Polskiego Instytutu Wychowania Społecznego w Kijowie, zastępca dyrektora do spraw szkoleniowych w Polskim Instytucie Pedagogicznym, inspektor polskich szkół w Kijowie, członek WKP(b). W 1933 r. został aresztowany pod zarzutem przynależności do POW i zesłany wraz z żoną Marią; rehabilitowany w 1956 r. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie 1929-1939, Warszawa 1998, s. 212; J. Kupczak, Polacy na Ukrainie w latach 1921-1939, Wrocław 1994, s. 327; Polacy na Ukrainie, t. II, s. 197; t. V, s. 13, 31-33.

[v] Michał Szostak (1892-?) – Polak, bezpartyjny, nieukończone studia wyższe. Urodził się w miejscowości Stare Miasto w powiecie łańcuckim. Od 1919 r. był pracownikiem II Wydziału Polskiego Sztabu Generalnego. Jeszcze w tym samym roku został przerzucony na tyły Armii Czerwonej, z zadaniem zbierania informacji dla polskiego wywiadu. Od 1929 r. aktywnie działał w płoskirowskiej grupie POW osobiście tworząc komórki tej organizacji w rejonach hrycewskim i antonińskim. Do momentu aresztowania pracował jako wykładowca polskiego Technikum Pedagogicznego w Płoskirowie. W akcie oskarżenia z 23 lutego 1934 r. został skazany na karę 5 lat pobytu w obozie; dalsze jego losy nieznane.

[vi] Stanisław Kawecki (1907-?) – Polak, bezpartyjny, brat Antoniego Kaweckiego i Jana Kaweckiego. W chwili aresztowania mieszkał we wsi Samczyk w rejonie starokonstantynowskim. Pracował jako księgowy w kołchozie; oskarżony o działalność szpiegowską i przynależność do POW. W procesie kilkudziesięciu członków POW 23 lutego 1934 r. został skazany na 5 lat pobytu w obozie. Jego dalsze losy nie są znane.

[vii] Aleksander Jakuszewski (1897-1934) – Polak, bezpartyjny, brat Włodzimierza Jakuszewskiego. Pochodził z zamożnej rodziny chłopskiej zamieszkałej we wsi Mały Łazuczyn w rejonie teofipolskim. Zdobył średnie wykształcenie i pracował jako nauczyciel. Od 1923 r. działał w POW, za co został aresztowany i w lutym 1934 r. skazany na najwyższy wymiar kary przez rozstrzelanie.

[viii] J. Zalewski – dyrektor Polskiej Biblioteki Centralnej w Kijowie, autor prac bibliograficznych z zakresu literatury polskiej, m.in.: Bibliografia polskiej literatury radzieckiej wydanej w ZSRR w 1917-1927 r. (Kijów 1928) i Wykaz książek w języku polskim wydanych w ZSRR w latach 1927-1929 i poleconych dla bibliotek polskich (Moskwa 1930). Oskarżony został o niegospodarność i zakup „burżuazyjnej literatury” z Polski oraz kontakty z zagranicznymi instytucjami kulturalnymi. Zob.: H. Stroński, op. cit., s. 27, 168; zob. także: Polacy na Ukrainie, t. V, s. 229.

[ix] Turżański Henryk (1885-?) – Polak, bezpartyjny, nieukończone studia wyższe. Pracował jako nauczyciel w Technikum Energetycznym w Winnicy; aresztowany razem z grupą działaczy POW. Za przynależność do kierownictwa winnickiego (podolskiego) centrum POW, wyrokiem kolegium GPU USRR w dniu 23 lutego 1934 r. został skazany na 10 lat łagrów. Dalsze losy nieznane.

[x] Ryszard Pakulski (1890-?) – Polak, bezpartyjny, nieukończone studia wyższe. Pracował jako urzędnik a następnie jako zastępca dyrektora i dyrektor polskiej szkoły w Winnicy. Był członkiem POW. Od 1929 r. należał do kierownictwa okręgowego centrum POW. Za pomoc i aktywną działalność w tej organizacji 26 lutego 1934 r. został skazany przez kolegiom GPU USRR na karę 10 lat łagrów. Pomimo odbycia kary w 1944 r. zostaje w łagrze aż do 7 marca 1947 r. Następnie zostaje na 5 lat zesłany do miasta Karaganda, gdzie przebywał do stycznia 1952 r. Dalsze jego losy nie są znane.

[xi] Jankowski Kazimierz (1903-?) – pochodził z polskiej rodziny zamieszkałej w Winnicy; bezpartyjny, nieukończone studia wyższe. Był zatrudniony jako pracownik umysłowy, oraz wykładowca w Instytucie Farmaceutycznym; aresztowany pod zarzutem przynależności do POW i kierownictwa tejże organizacji na Podolu. Po krótkim procesie 23 lutego 1934 r. został skazany na karę 10 lat łagrów; dalsze losy nieznane.

[xii] Jan Wilczyński (1909-?) – nauczyciel i zastępca dyrektora polskiej szkoły w Berdyczowie; były członek KZMU. Do POW należał od 1921 r., za co został aresztowany i w lutym 1934 r., wraz z innymi działaczami POW skazany przez kolegium GPU na karę 5 lat łagrów; dalsze losy nieznane. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 157.

[xiii] Marian Brzozowski – dyrektor polskiej Szkoły Pracy w Kijowie, wykładowca PIWS; w 1934 r. aresztowany, dalsze losy nieznane. Zob. H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 212; zob. także: Polacy na Ukrainie, t. V, s. 79-81.

[xiv] Piotr Tunicki (1900-1934?) – Polak, bezpartyjny. Zatrudniony jako buchalter UNR-99, kierownik rozliczeń wydziału zarządu inżynieryjnego. W 1928 r. czynnie zaangażował się w działalność w POW. Do chwili aresztowania mieszkał w Nowogrodzie Wołyńskim. Aresztowany przez NKWD w 1933 r. pod zarzutem działalności szpiegowskiej i przynależności do POW. W wyniku śledztwa i procesu 23 lutego 1934 r. został uznany winnym, i skazany na najwyższy wymiar kary przez rozstrzelanie.

[xv] Dane biograficzne Medarda Olszewskiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xvi] Paweł Titow (Andrzej Waliszczak) (1898-?) – Polak, były członek partii komunistycznej, w okresie I wojny światowej walczył w Polskich Legionach. Po wojnie przedostał się na terytorium ZSRR. Ukończył studia wyższe. Był dyrektorem zlikwidowanego przez władze radzieckie w lutym 1935 r. Polskiego Technikum Pedagogicznego w Płoskirowie. W POW działał od 1925 r. Latem 1933 r. został aresztowany i skazany na 10 lat łagrów. Dalsze jego losy są nieznane. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 163.

[xvii] Marian Eysmont (1908-?) – Polak, bezpartyjny, ukończone studia wyższe. Do chwili aresztowania mieszkał w koloni Modestówka w rejonie sławuckim. Razem z grupą polskich działaczy POW został aresztowany i sądzony za przynależność do tej organizacji oraz działalność szpiegowską i dywersyjną. Po procesie w lutym 1934 r. skazany został na karę 8 lat pobytu w obozie. Dalsze jego losy są nieznane.

[xviii] Dane biograficzne Juliana Tunickiego zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[xix] Kazimierz Żydkiewicz (1881-?) – Polak, urodzony w Januszpolu w okręgu winnickim, bezpartyjny. Zdobył średnie wykształcenie i pracował jako zarządca dużych majątków ziemskich oraz jako pracownik umysłowy. W 1920 r. wyemigrował do Polski i zamieszkał w Warszawie. Powrócił następnie do ZSRR, rozpoczynając prace na stanowisku agronoma w Ośrodku Produkcji Nasion w Płoskirowie. Oskarżony o działalność wywrotową w POW, 23 lutego 1934 r. został skazany na karę 5 lat pobytu w obozie. Dalsze losy nieznane.

[xx] Jakow Pan (1895-1939) – urodził się w Kijowie w żydowskiej rodzinie, członek WKP(b) od 1917 r.; w CzeKa od 1919 r. Do 7 kwietnia 1935 r. był zastępcą naczelnika UNKWD okręgu winnickiego, następnie mianowany naczelnikiem AGU NKWD USRR. Kolejno pełnił funkcję pomocnika naczelnika UNKWD okręgów: charkowskiego (od 1936 r.), kurskiego (od 10 grudnia 1937), woronezkiego (od 1938 r.). Zob.: Ю. Шаповал, В. Золотаров, Всеволод Балицький: особа, час, оточення, Київ 2002, s. 417.

[xxi] Izajasz Babicz (1902-1948) – komunista pochodzenia żydowskiego. Członek WKP(b) od roku 1920; w CzeKa od 1920 r. W 1930 r. został naczelnikiem Tajnego Oddziału a w kwietniu 1931 r. naczelnikiem Tajnego Oddziału Politycznego Charkowskiego Okręgu Operacyjnego GPU; od 1933 r. naczelnik Tajnego Oddziału Politycznego Winnickiego Okręgu operacyjnego GPU. 27 sierpnia 1934 r. mianowany naczelnikiem TOP UGB UNKWD okręgu odeskiego a od 22 lipca 1935 r. okręgu kijowskiego; od 04 sierpnia 1937 r. zastępca naczelnika UNKWD okręgu odeskiego, a od 22 października 1938 r. okręgu kijowskiego; od 29 grudnia 1937 r. wykonywał tymczasowo obowiązki naczelnika UNKWD okręgu kijowskiego. Od 28 marca 1938 r. na kierowniczych stanowiskach w NKWD MWD SRSR. Zob.: Ю. Шаповал, В. Золотаров, Всеволод Балицький: особа, час, оточення, Київ 2002, s. 366.

[xxii] Solomon Bruk (1898-1938) – pochodził z rodziny żydowskiej; członek WKP(b) od roku 1920, w CzeKa od 5 lipca 1920 r.; w latach 1920-1922 współpracownik, starszy współpracownik, szeregowy śledczy, naczelnik Wydziału Operacyjnego charkowskiej CzeKa; w latach 1924-1931 na różnych stanowiskach kijowskiego GPU; w 1932 r. pomocnik naczelnika SPO winnickiego GPU. Od stycznia 1934 r. naczelnik pierwszego wydziału SPO GPU USRR, w 1936 r. mianowany pomocnikiem naczelnika SPO UGB NKWD USRR; aresztowany 11 lipca 1937 r. 8 lutego 1938 r. skazany na śmierć i rozstrzelany. Zob.: Ю. Шаповал, В. Золотаров, Всеволод Балицький: особа, час, оточення, Київ 2002, s. 373.

[xxiii] Ilja Strutyński (1904-?) – Polak, urodzony w miejscowości Terespol w rejonie chmielnickim. Zdobył średnie wykształcenie, pracował jako dyrektor Polskiego Technikum Pedagogicznego w Płoskirowie. Od 1929 r. należał do KP(b)U. Zaangażował się w działalność w POW, stojąc na czele gniwańskiej grupy POW, za co został aresztowany a następnie skazany na 5 lat zsyłki do obozu. Dalsze jego losy są nieznane.

[xxiv] Dane biograficzne dotyczące Józefa Zająca zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxv] Dane biograficzne dotyczące Józefa Krzywańskiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxvi] Piotr Duma (1886-1937) – Polak, urodzony we wsi Rogowki w byłej Galicji, bezpartyjny, nieukończone studia wyższe. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej. Pracował jako kierownik dydaktyczny oraz zastępca dyrektora (Pawła Titowa /Andrzeja Waliszczaka/) w Polskim Technikum Pedagogicznym w Płoskirowie. Aresztowany w 1933 r. za działalność w POW został skazany na 5 lat łagrów. Po odbyciu kary powrócił do Winnicy, gdzie został ponownie aresztowany i na mocy decyzji trójki NKWD rozstrzelany 28 września 1937 r. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 163, 215-216.

[xxvii] Informacje biograficzne dotyczące Jadwigi Bojakowskiej zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[xxviii] W rejonie tym nie było księdza o takim nazwisku. Chodzi tutaj o proboszcza kościoła w Płoskirowie – księdza Zygmunta Kwaśniewskiego (1877-1937).

[xxix] Dane biograficzne Antoniego Bieleckiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxx] Dane biograficzne Dionizego Franczuka zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxxi] Dane biograficzne Mariana Celinkowskiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxxii] Dane biograficzne Zacharego Potapczuka zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxxiii] Dane biograficzne Jana Kaczurowskiego zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[xxxiv] Kazimierz Ryszko (1895-1934?) – Polak, zamożny rolnik ze wsi Tryski w rejonie antonińskim, bezpartyjny, wykształcenie podstawowe. Od 1923 r. związany był z kierownictwem POW w rejonie starokonstantynowskim. W ramach „rozkułaczania” radzieckiej wsi w 1930 r. został pozbawiony swojego gospodarstwa, a następnie aresztowany i zesłany na Ural. W 1933 r. uciekł z zesłania. Wkrótce jednak został ponownie aresztowany pod zarzutem działalności antypaństwowej i przynależności do POW. 23 lutego 1934 r. został skazany na najwyższy wymiar kary przez rozstrzelanie.

[xxxv] Jan Jaworski (1894-?) – Polak, bezpartyjny. Urodził się we wsi Wolica Kotko w rejonie antonińskim. Pracował na stanowisku inspektora leśnictwa w Antoninach; aresztowany pod zarzutem działalności szpiegowskiej i przynależności do POW. W lutym 1934 r. został skazany na karę 5 lat łagrów; dalsze losy nieznane.

[xxxvi] Dane biograficzne dotyczące Bolesława Cichockiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxxvii] Piotr Morżak (1892-?) – Polak. Urodził się w miejscowości Piwa w powiecie częstochowskim; wykształcenie średnie; ukończył Komunistyczny Uniwersytet Narodów Zachodu. Od 1920 r. aż do chwili aresztowania był członkiem KP(b)U, członkiem biura Urzędu Rejonowego w Gródku Podolskim oraz kierownikiem Wydziału Kultury i Propagandy i jednocześnie pełnomocnikiem do spraw polskich tego rejonu. Członkiem POW był od 1932 r. pełniąc w niej funkcję kierownika rejonu gródzieńskiego; aresztowany przez GPU we wrześniu 1933 r. za „nacjonalizm i kontrrewolucję” (namawiał kołchoźników do wysyłania swoich dzieci do polskich szkół), oraz za działalność w POW. Został skazany na 8 lat łagrów. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 147.

[xxxviii] Dane biograficzne dotyczące Marii Szulc zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xxxix] Józef Tabeński (1900-?) – Polak, bezpartyjny. Pracował jako nauczyciel w szkole w Felsztynie. Aresztowany i oskarżony o przynależność do POW, wyrokiem kolegium GPU USRR, w lutym 1934 r. został skazany na 5 lat łagrów. Dalsze losy nieznane.

[xl] Dane biograficzne Piotra Szklaruka zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xli] Dane biograficzne Stanisława Polakiewicza zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xlii] Wacław Bednarewski (1899-?) – urodzony we wsi Szerokówki w rejonie szargorodzkim. Pochodził z polskiej rodziny. Ukończył studia wyższe i pracował jako nauczyciel, i dyrektor szkoły w Niemiryńce w rejonie Gródka. Aresztowany za aktywną działalność w POW. Wyrokiem kolegium GPU USRR z lutego 1934 r. został skazany na karę 5 lat pobytu w obozie. Zob.: H. Stroński, Represje stalinizmu wobec ludności polskiej na Ukrainie w latach 1929-1939, Warszawa 1998, s. 157.

[xliii] Dane biograficzne dotyczące Marcina Winiarskiego zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xliv] Dane biograficzne dotyczące Gabriela Korczmara zob. w niniejszym tomie dok. 13.

[xlv] Józef Brzozowski (1889-?) – urodził się w Kozatynie w polskiej rodzinie urzędnika kolejowego. W chwili jego aresztowania mieszkał w Berdyczowie i pracował jako wykładowca tamtejszego Instytutu Pedagogicznego. Oskarżony o szpiegostwo i przynależność do POW, 23 lutego 1934 r. został skazany na karę 5 lat pobytu w łagrze.

[xlvi] Antoni Gilewicz (1903 – ?) Polak, urodził się we wsi Gajdki w rejonie płoskirowskim. Pracował jako nauczyciel w Berdyczowie. Za działalność kontrrewolucyjną był trzy razy sądzony w 1927, 1930 i 1931 r. Aresztowany po raz czwarty za działalność w POW (od 1931 r.), werbowanie do tej organizacji nowych członków, organizowanie powstańczej komórki oraz zbieranie broni dla POW, w roku 1934 został skazany na 10 lat łagrów.

[xlvii] Dane biograficzne Edwarda Niebyłowskiego patrz niniejszy tom dok 13.

[xlviii] Ludwik Duchnowski (1907-?) – urodził się we wsi Aleksandrówka w rejonie woronowickim, w polskiej rodzinie. Był członkiem Komsomołu. Pracował jako inspektor szkół polskich w urzędzie rejonowym w Starokonstantynowie oraz dyrektor szkoły siedmioletniej w Satrokonstantynowie. Do POW należał od 1930 r., za co został aresztowany a następnie wyrokiem kolegium GPU USRR z 23 lutego 1934 r. skazany na karę 5 lat łagrów; dalsze losy nieznane.

[xlix] Dane biograficzne Michała Lubickiego zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[l] Dane biograficzne Borysa Kowalczuka zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[li] Włodzimierz Szepelski (1893-?) – Polak, bezpartyjny chłop. Urodził się i mieszkał we wsi Werborodyńce w rejonie starokonstantynowskim. W czasie kolektywizacji rolnictwa w ZSRR uznany został za kułaka i pozbawiony własnego gospodarstwa. W POW kierował werborodyńską grupą, za co został aresztowany i w 1934 r. skazany na karę 5 lat łagrów; dalsze losy nieznane.

[lii] Hrynczyszyn Iwan (1897-?) – Ukrainiec, bezpartyjny, urodzony we wsi Skoworodki w rejonie starokonstantynowskim. Pracował w leśnictwie jako księgowy w Starokonstantynowie; żonaty z siostrą pułkownika Antoniego Kaweckiego, za pośrednictwem którego w 1925 r. zaangażował się w działalność w POW. W 1933 r. został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, a w lutym 1934 r. skazany na 5 lat pobytu w obozie. Dalsze jego losy są nieznane.

[liii] Dane biograficzne Pelagi Kaweckiej zob. w niniejszym tomie w dok. 13.

[liv] Dane biograficzne Piotra Peredenki zob. w niniejszym tomie dok. 13.

 

 
 

Powrót